Sklep Vegemoda

Facebook Instagram Pinterest

Weganizm a wegetarianizm – o różnicach i podobieństwach

„Weganie a wegetarianie – to jest jakaś różnica?” – no właśnie, jak się sprawy mają? Jeśli jesteś weganinem albo wegetarianinem, to z pewnością znasz różnice między tymi dwoma pojęciami. Ale istnieje spora grupa ludzi, która nie widzi żadnej różnicy i używa tych słów zamiennie. Najczęściej powodem są stereotypy, które w społeczeństwie są stale powielane. Trudno się zresztą dziwić, gdy nawet w restauracjach obsługa uważa, że wegetarianie jedzą ryby, a śmietana jest wegańska. Ale zamiast skupiać się na takich potknięciach, skupmy się na rzeczywistych podobieństwach i różnicach.

Weganie a wegetarianie – podobieństwa

Oczywiście weganizm i wegetarianizm mają ze sobą wiele wspólnego. Weganizm jest bardziej konserwatywną odmianą wegetarianizmu, zatem są tutaj wyraźnie zarysowane części wspólne. Zarówno weganie, jak i wegetarianie nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju. Mięso, drób, ryby, żelatyna, smalec – te produkty są kategorycznie wykluczone z jadłospisów obu tych grup. Wykluczenie mięsa z diety najczęściej wynika z pobudek etycznych i moralnych, ale często też wiąże się z wyborem zdrowszego trybu życia. Weganom i wegetarianom zależy na tym, by uniknąć cierpienia zwierząt. Rezygnują zatem także z tych części garderoby wykonanych ze skóry, jak obuwie czy torebki.

Jadłospis wegan i wegetarian jest dosyć podobny – opiera się głównie na spożywaniu warzyw i owoców pod różną postacią. Białko zwierzęce jest zastępowane białkiem roślinnym zawartym w roślinach strączkowych i nasionach. Niezbędnych tłuszczy oraz kwasów tłuszczowych dostarczają orzechy oraz oleje roślinne.

Podstawowa różnica miedzy weganizmem a wegetarianizmem!

Choć weganizm i wegetarianizm wiele łączy, to zachodzi między nimi jedna zasadnicza różnica. Weganie w swoich ograniczeniach idą o krok dalej i całkowicie rezygnują z produktów odzwierzęcych. Idąc w odwiedziny do znajomego weganina możesz być pewien, że w jego lodówce nie znajdziesz mleka, jajek, masła czy sera. Weganie nie jedzą również miodu. Wybory wegan mają także szerszy, etyczny wymiar, który wychodzi poza zwykłe wybory żywieniowe. To pewien styl życia, którego podstawą jest dbanie o dobrostan zwierząt. Zatem wybierając ubrania czy kosmetyki weganie muszą być pewni, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Ich zakupy są znacznie bardziej przemyślane, wymagają większych poszukiwań i konieczności szukania produktów w internecie. Bycie weganinem oznacza także unikanie i piętnowanie rozrywek, które bezpośrednio krzywdzą zwierzęta wyłącznie dla ludzkiej rozrywki – polowania, cyrk, zoo.

weganizm a wegetarianizm - róznice

Weganie i wegetarianie mają ze sobą wiele wspólnego i zarówno jednym, jak i drugim nie można odmówić słuszności wyboru. Zwierzęta mają takie samo prawo do godnego życia i szacunku, jak ludzie. Niemniej weganizm wymaga nieco więcej wysiłku i zaangażowania. Zwykle jednak wegetarianizm jest pierwszym krokiem do tego, by ostatecznie wybrać weganizm.

Zapisz się do newslettera

Kontakt E-mail

info@vegemoda.pl

Transport

Kurier: GLS

Płatności

Metoda płatności
Przelew bankowy