Sklep Vegemoda

Facebook Instagram Pinterest

Buty wegańskie, czyli o tym jakie powinny być buty dla wegan!

Buty dla wegan, Buty wegańskie - grafika strony

Buty dla wegan to osobny temat w kwestii wegańskiej odzieży. Choć ubrania wegańskie stosunkowo łatwo można kupić nawet w znanych sieciówkach, o tyle buty wegańskie stanowią pewien problem i wyzwanie podczas zakupów. Trudno powiedzieć czy wynika to z braku świadomości czy niedbalstwa producentów, ale nawet kupując obuwie z potencjalnie wegańskiej eko-skóry, nie mamy stuprocentowej pewności, że do ich produkcji nie wykorzystano materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Buty dla wegan, nie zawsze vegan

Powszechnie uważa się, że buty wegańskie to te wykonane z tak zwanej eko-skóry, czyli syntetycznego materiału, który wizualnie imituje naturalną skórę zwierzęcą. Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Choć wierzch buta wykonano z syntetycznego materiału, to często zdarza się, że podszewka lub wkładka wykonane są ze skóry lub wełny. Z tego względu uważnie trzeba sprawdzać oznaczenia na obuwiu, które ustrzeże nas przed popełnieniem błędu. Przyjrzeć należy się także samej eko-skórze, która nie zawsze jest eko i nie zawsze wegańska. Wbrew przyjaznej nazwie, produkcja skóry ekologicznej z ekologią niestety ma niewiele wspólnego, gdyż mocno obciąża środowisko naturalne. Co więcej, skóra ekologiczna nie jest materiałem biodegradowalnym, jej rozkład trwa dziesiątki, jeśli nie setki lat. Zaskakujący jest również fakt, że do produkcji eko-skóry nierzadko wykorzystuje się resztki pozostałe po produkcji odzieży ze skóry naturalnej. Jeśli więc chcesz kupić buty wegańskie, to lepiej unikaj tych z eko-skóry.

Buty wegańskie – lepsze alternatywy

Niektórzy gotowi są pomyśleć, że skoro eko-skóra jest tak kiepskim materiałem, to już może lepiej kupić buty skórzane? W żadnym wypadku! Wystarczy tylko dobrze poszukać, by przekonać się, że wegańskie buty są w zasięgu ręki. W przypadku letnich butów sytuacja jest prosta, gdyż można je wyprodukować z takich materiałów, jak grube płótno, bawełna czy len – zapewnią one odpowiednią cyrkulację powietrza i komfort noszenia, poza tym są dosyć wytrzymałe. Co jednak z obuwiem jesiennym i zimowym? Tutaj również nie ma się o co martwić. Co rusz powstają nowe firmy, które prześcigają się w produkcji wytrzymałego i przyjaznego środowisku obuwia. Do jego produkcji wykorzystuje się mieszanki włókien syntetycznych, które utrzymują ciepło i są wodoodporne. Powstają także nowe, lepsze materiały skóropodobne pochodzenia roślinnego, które są znacznie bardziej trwałe od popularnej eko-skóry i co ważne – przyjazne środowisku. Cieszy również fakt, że po wegańskie materiały coraz częściej sięgają duże marki, które chcą wypuszczać specjalne, wegańskie kolekcje.

Choć zakup butów wegańskich z początku może wydać się trudny, znalezienie wegańskich marek w internecie nie stanowi większego problemu. Mnogość wegańskich i ekologicznych materiałów sprawia, że możemy kupić obuwie w niemal każdej stylistyce – baletki, trampki, sneakersy, botki czy kozaki. Jednocześnie mamy pewność, że robimy coś dobrze i pożytecznego dla środowiska naturalnego.

Zapisz się do newslettera

Kontakt E-mail

info@vegemoda.pl

Transport

Kurier: GLS

Płatności

Metoda płatności
Przelew bankowy