Data | 17 maja 2016

Kategoria Jedzenie / By

Wegańskie Sushi!

IMG_2270

Każdy weganin i wegetarianin na pewno usłyszał nie raz: „Sushi bez ryby?!”, „Ale bez sensu.”, „To może lepiej zjedz ogórka.”, „Nie da się zrobić sushi bez ryby.”, „Ja bym tak nie mógł.” I na to ostatnie zawsze odpowiadam: „A ja mogę wszystko co zechce”. :) I głupie  komentarze się kończą.

Sushi bowiem da się zrobić bez ryby, co więcej, niejednokrotnie jest nawet smaczniejsze i zdrowsze!

Zazwyczaj wybierając się na suhi w Katowicach, nie mam dużego wyboru. Nie ma nigdzie dostępnej gotowej opcji „vegan”, zawsze muszę kombinować i tłumaczyć trzy raz przez telefon panu sushi masterowi, że serek Philadelphia nie jest wegański. Wiem…. to brzmi jak typowy problem pierwszego świata.

Ale do rzeczy. Jakoś się udaje! Do domu puka Pan Dostawca i mogę rozkoszować się smakiem Japonii bez potrzeby wcinania rybek!

Uczulam jednak wszystkich amatorów sosów do sushi, sos teriyaki nie jest wegański. Całkiem niedawno odkryłam, że do produkcji, niektóre z firm używają czasem… kości. Warto więc upewnić się i sprawdzić skład zanim go zamówimy.

Pierwszy raz jadłam wegańskie sushi będąc w Nowym Jorku. Nie spodziewałam się, że będą to fajerwerki, a jednak! To co otrzymałam totalnie mnie zaskoczyło! Każdemu, kto wybiera się do NYC polecam z czystym sumieniem mały sushi bar na Manhattanie BEYOND SUSHI!

IMG_2263 IMG_2274IMG_2260 IMG_2271 IMG_2273IMG_2272

W Nowym Jorku jednak nie bywa się zbyt często a jakoś trzeba żyć i sobie radzić!

Pozostaje więc albo zamówić coś u Gdańskiego Glonojada albo  udać się do naszej pięknej stolicy i skosztować sushi np. w Edamame https://www.facebook.com/EdamameVeganSushi/

Ja ostatnio miałam przyjemność skosztować ich pyszności na Gali Vivy i z czystym sumieniem mogę polecić każdemu! Nowojorskie sushi też jest ok, ale jakoś to z

nad Wisełki bardziej do mnie przemawia. :)

Sushi

Można też przygotować sobie sushi samemu! To nic trudnego. Z resztą, w dobie tutoriali i youtube’a co jest trudne? Wszystko można zrobić samemu! Nich żyje DIY!

A co można włożyć do wegańskiej rolki? Co tylko się zechce! Buraka, tempeh, marchewkę, cebulkę, ogórka, fasolkę, szparagi, tofu, awokado albo dobrze znaną wszystkim wegusom „selerybę”! Możliwości jest mnóstwo i tak na prawdę wszystko zależy tylko od inwencji mastera! :)

Poniżej filmiki, które mogą Wam się przydać podczas pierwszych prób zwijania rolek! Powodzenia! :)